TOPlist

Úrokové sazby hypoték klesají – zájemci o hypotéku si mnou ruce

Vývoj úrokových sazeb hypoték nutí laiky i odborníky k lehkému úžasu. Donedávna nemyslitelné úrokové sazby se stávají skutečností, a tak si lze půjčit za méně než 2 % ročně. Je tedy ten správný okamžik pro to vzít si hypotéku?

Co stojí za nízkými sazbami?

Za rekordně nízkými úrokovými sazbami u hypoték stojí dva faktory. Jednak je to obecný vývoj na finančních trzích. Základní úrokové sazby centrálních bank jsou nízko. Někde dokonce tak, že jsou záporné! Kapitál je tak levný, což obecně snižuje úrokové sazby. Dalším faktorem je pak také konkurenční boj mezi bankami poskytujícími hypoteční úvěry. Zvlášť je to patrné u menších bank, které se snaží dostat na výsluní. Právě u nich je možné nalézt nabídky, ve kterých úrokové sazby začínají pod dvěma procenty.

Budou i nadále sazby nízké? Porostou? Budou dál klesat?

Odpověď na tyto otázky je téměř věštěním z křišťálové koule. Opravdu výrazný pokles nejspíš čekat nelze, ale zda už úrokové sazby opravdu dosáhly svého dna lze odhadovat jen velmi těžko. V každém případě to však nevypadá na výrazný pohyb směrem dolů ani směrem nahoru, což je argumentem spíše pro kratší období fixace hypotéky či pro hypotéku variabilní.

Je nízká úroková sazby všechno?

V tomto případě je odpověď snadná. Jednak je třeba nenechat se nalákat na nízkou inzerovanou výši úrokové sazby, která se může lišit od sazby, kterou vám banka nakonec nabídne s ohledem na vaši bonitu i LTV hypotéky. Hypoteční úvěr mohou rovněž prodražit různé poplatky. Ačkoliv třeba od poplatku za vedení úvěru řada banka ustoupila, najde se menšina těch, které ho stále vybírají. Stejně tak nebývá nízký poplatek za uzavření hypotéky. Řada těchto poplatků bývá obsažena v RPSN hypotečního úvěru. To sice banky v případě tohoto produktu nemusejí zveřejňovat, ale řada jich to přesto dělá.

Zajímavé jsou i ceny nemovitostí

Přesuňme se nakrátko z hypotečního světa do světa realit, který s tím hypotečním sousedí. I zde je situace velmi příznivá. Ač ceny některých nemovitostí pomalu rostou, stále nedosahují cen, které bylo možno vídat před finanční krizí. Současná konstelace cen hypotečních úvěrů a cen nemovitostí je tedy dobrá, a tak je na úvahy o vlastním bydlení vhodný čas.