TOPlist

Bydlení ve vlastním domku? S hypotékou na dům je to možné

Díky hypotéce na dům si můžete pořídit vysněný domek dříve, než si na něj ušetříte. Než se ale vydáte na pobočku vaší banky, věnujte pozornost následujícímu článku.

Kupujeme dům na hypotéku

Než půjdete žádat o hypotéku na vybraný dům, měli byste si ověřit, zda je splácení hypotéky v oné výši skutečně ve vašich finančních možnostech. Zároveň byste měli s někým zkušeným prověřit stav nemovitosti. Oko odborníka by mělo odhadnout, jaké opravy vás budou případně čekat v budoucích několika letech. V opačném případě by vás mohla velmi nemile překvapit například nutnost opravit střechu či vyměnit starý kotel. Takové nutné investice by totiž mohly slušně zamávat s vaším rodinným rozpočtem. Stejně tak je nutné racionálně zhodnotit další aspekty, které s bydlení v domku souvisejí. Budete mít dost času a energie k tomu, abyste dům udržovali? Nebude vám vadit možné delší dojíždění do práce? Tyto i další otázky si rozhodně položte a s čistou hlavou si na ně odpovězte.

Postavte si dům z peněz z hypotéky

Máte-li šikovné ruce či známé řemeslníky, můžete si vaše vlastní bydlení postavit či si ho nechat postavit. Nový dům tak budete moci uzpůsobit přesně vašim potřebám, a tak se nebudete muset spokojovat s kompromisy. I v tomto případě je možné financování pomocí hypotéky. Na rozdíl od hypotéky na koupi domu vám však banka nevyplatí peníze najednou, ale zpravidla bude posílat peníze s postupem stavebních prací a nákupem materiálu. Dokud dům nestojí je úvěr zajištěn zpravidla pouze pozemkem, jehož hodnota většinou nedosahuje výše hypotečního úvěru. Pokud by vám postupné vyplácení hypotéky nevyhovovalo, je možné zřídit zástavní právo k jiné nemovitosti. Vždy samozřejmě se souhlasem vlastníka takové nemovitosti, což bude nejčastěji váš příbuzný. Je však pravdou, že lidé jsou v tomto směru opatrní, a tak sehnat někoho, kdo nabídne k ručení svou nemovitost, není snadné. Opatrnost totiž v tomto případě není vůbec od věci.

Vše si dobře rozmyslete!

Jak jsme si řekli už výše, při uzavírání hypotéky na dům myslete na to, že splátky hypotéky nebudou jedinými náklady, které budou s vlastnictvím domu souviset. Vedle nutných oprav si nejspíš připlatíte i za vytápění. Účet za topení v samostatně stojícím domě totiž bývá většinou výrazně vyšší než v bytě, kde si přitápíte navzájem se sousedy. Podpis smlouvy o hypotečním úvěru by tedy měl přijít až po velmi zralé úvaze a důkladných propočtech. V opačném případě byste se mohli snadno dostat do situace, ve které nezvládnete hypotéku splácet, a banka tak bude nucena využít svého zástavního práva k vaší nemovitosti. Tomu je lépe předcházet.