TOPlist

Jak vybrat nebankovní hypotéku a nenaletět?

V bance vám hypotéku nedají a vy byste přesto rádi bydleli ve vlastním? Řešením mohou být nebankovní hypotéky. V tomto článku si je podrobněji rozebereme tak, abyste věděli, co od nich můžete čekat.

Bankovní vs. nebankovní hypotéka

Hypotéka od nebankovní společnosti se v zásadě neliší od té v bance. I v případě nebankovní hypotéky půjde o úvěr s dlouhou dobou splácení (zpravidla mezi 20 a 30 lety), který je navíc zajištěn zástavním právem k nemovitosti. I nebankovní společnost vám může půjčit na bydlení několik milionů, takže ani ve výši se nebankovní hypotéky neliší. Rozdíl však bývá v úrocích, které jsou u nebankovních hypoték vyšší. Za vlastní bydlení si tedy krapet připlatíte. Nebankovní společnosti zkrátka musí do výše úroku započítat vyšší rizikovost svých úvěrů. Na druhou stranu díky této politice dosáhne na nebankovní hypotéku více klientů.

Nižší dohled, trochu džungle

O bankovním sektoru lze říct, že je poměrně striktně kontrolován stran České národní banky (ČNB). Nebankovní společnosti však do kompetence ČNB nespadají, a tak se na nebankovním trhu s úvěry vyskytují i společnosti, které by na něm být neměly. Tedy společnosti, jejichž cílem je najít klienta v nouzi a sedřít z něj kůži. Taková společnost neřeší, zda bude klient schopen splácet. Naopak chce, aby nesplácel, aby ho mohla na základě sankční poplatků doslova oškubat. Tak jako je vždy dobré přečíst si pečlivě smlouvu, v případě nebankovní hypotéky to platí dvojnásob. Rovněž je dobré dát přednost zavedeným společnostem, které mají stovky či tisíce spokojených klientů. I u nich se však vyplatí obezřetnost. Jiné by to ovšem nemělo být ani u bank. I ty mohou mít ve smlouvách ustanovení, která nejsou pro klienta zrovna dvakrát výhodná.

Při výběru nebankovní hypotéky tedy buďte velmi opatrní a čtěte veškeré smlouvy, které poskytovateli hypotéky podepíšete.

Nebankovní hypotéky na cokoliv

Nebankovky také častěji poskytují populární americké hypotéky, tedy hypotéky na cokoliv. I když v jejich případě nemusíte dokládat na, co peníze šly, dbejte na to, abyste je utratily účelně. Tak jako tak budete muset úvěr splatit. V opačném případě využije poskytovatel hypotéky svého zástavního práva a vy přijdete o střechu nad hlavou.