TOPlist

Nejlevnější hypoteční úvěr na trhu – Který to je?

Proč platit za stejný produkt více, ptáte se? Ano, bylo by nelogické vzít si hypoteční úvěr, když jiná banka nabízí hypoteční úvěr za výhodnějších podmínek. Podívejme se tedy, jak takový hypoteční úvěr odhalit.

Podívejte se na vývoj nabídky v čase

Ještě než se podíváme na jednotlivá kritéria výběru, řekněme si, že nabídka vybrané banky by měla být výhodná dlouhodobě. Pokud tedy banka skokově zlevnila své hypoteční úvěry, je třeba ptát se, zda je v budoucnu, s prvním výročím fixace, zase nezdraží. Od takové banky je pak sice možné odejít skrze refinancování hypotéky, ale nebylo by lepší se tomuto kroku vyhnout a vybrat si dlouhodobě nejlevnější hypotéku rovnou? Určitě! Proto se nenechte zvlášť unést dalšími kritérii, která představíme, a nabídku banky raději podrobte hlubší analýze.

Základem je nízká úroková sazba

Co dělá nejlevnější hypotéku nejlevnější, je především její úroková sazba, která vyjadřuje, o kolik se nám zapůjčená částka během splácení zvýší. Říká tedy, jaký nakonec zaplatíme úrok. Při porovnávání hypoték je však třeba vzít v potaz, že úroková sazba inzerovaná se může lišit od té, kterou nám banka nakonec nabídne vzhledem k LTV hypotéky a vzhledem k naší bonitě. Na sazbu z reklam totiž dosáhne jen hrstka klientů s dobrými příjmy a málo rizikovým úvěrem. Je tedy šikovné porovnat si více takovýchto nabídek různých bank a z nich si vybrat tu nejlevnější hypotéku. Je totiž pravděpodobné, že každá banka si trochu jinak vyhodnotí rizikovost vašeho úvěru a také ho trochu jinak promítne do úrokové sazby.

Poplatky, poplatky a zase poplatky

Hypoteční úvěr vedle úroků prodražují také poplatky. Těch se zatím spousta bank nezřekla a i nadále je vybírá. A ty, které je nevybírají, mnohdy toto zrušení promítly do svých úrokových sazeb. Ať chcete nebo ne, cílem banky je totiž generování zisku. U bank, které s hypotečním úvěrem spojují některé poplatky, není od věci vyžádat si tzv. RPSN hypotéky, ze kterého snadno zjistíte, na kolik vás hypoteční úvěr vyjde.

Další podmínky

Vedle těchto kritérií je dobré prostudovat si, za jakých podmínek je možné hypotéku předčasně splatit či za jakých podmínek je možné provést mimořádnou splátku. Je také šikovné zjistit, jak se banka staví k možnosti záměny v osobě dlužníka pro případ prodeje nemovitosti zatížené zástavním právem. Dobré je také vzít v úvahu, zda banka s uzavřením hypotéky nespojuje další různé výhody a benefity, které si zaslouží být zohledněny. Nenechte se však zlákat lacinými dárky, které by vám mohly přijít velmi draho.