TOPlist

Co je to fixace hypotéky a pro koho je vhodná?

V následujícím článku si vysvětlíme, co znamená pojem fixace hypotéky, jaké jsou její výhody a naopak nevýhody. V závěru se pak podíváme na optimální dobu fixace v kontextu možného budoucího vývoje.

Jako fixace hypotéky se poněkud nepřesně označuje fixace úrokové sazby hypotéky, a tedy i pravidelné měsíční splátky hypotéky. Po dobu fixace tak banka garantuje klientovi, tedy vám, že se nezmění podmínky splácení. To může být pro řadu lidí výhodné. Někdo by však měl spíše využít tzv. variabilní hypotéky s pohyblivou úrokovou sazbou. Podívejme se, do jaké kategorie byste se měli zařadit vy.

Fixace hypotéky přináší nedocenitelnou stabilitu

Již v úvodu jsme vlastně zmínili hlavní devizu hypotéky s pevnou úrokovou sazbou. Během období fixace se jí nemění výše splátek, což ocení především ti klienti, kteří by měli v případě vyšších splátek problémy se splácením. Fixace hypotéky nás tedy zároveň po dobu fixace uchrání před růstem úrokových sazeb. Po skončení fixace se jim však nevyhneme.

Fixace vás sváže

Situace však může být úplně opačná, a úrokové sazby tak budou klesat. V takovém případě se naplno projeví nevýhoda, která vychází z již zmíněné výhody. Úroková sazba se během období fixace nemůže pohybovat nahoru, ovšem ani dolů. Stabilita je dále vykoupena vyšším úrokem a nemožností předčasného splácení hypotéky, a tedy nemožností refinancování hypotéky u jiné banky. Pokud tedy situace nasvědčuje spíše tomu, že úrokové sazby budou klesat a dovoluje-li to vaše finanční situace, jeví se jako lepší variantou hypotéka s variabilní sazbou.

Na závěr k délce fixace

Pokud se však za výše uvedené situace nerozhodnete pro variabilní hypotéku, má smysl uvažovat spíše o kratší délce fixace hypotéky. Situace na hypotečním trhu je však aktuálně taková, že lze naopak spíše očekávat stagnaci či růst úrokových sazeb. V takovém případě se vyplatí uvažovat i o delší době fixace (např. na 5 let). Spolehlivě predikovat další vývoj úrokových sazeb, navíc v horizontu několika let, lze však jen velmi těžko.