TOPlist

Zvolte si správnou výši hypotéky – měl by vám při ní zůstat i prostor na spoření

Řídit byste se měli zásadou, že hypoteční úvěr by se vám měl především pohodlně splácet. Tato vlastnost vhodně zvolené výše hypotéky vám totiž může nejen ušetřit spoustu peněz, ale také vám vnese alespoň trochu klidu do života.

Po odečtení všech nákladů mi zbyde pár stovek

Pokud jste si výši hypotéky spočetli tak, že vám po zaplacení měsíční splátky a všech výdajů zbude jen pár stokorun, můžete začít znovu počítat. Taková hypotéka je zjevně mimo vaše možnosti. Při splácení byste byly citliví na každý výkyv příjmů i výdajů, což by mohlo vést v lepším případě k nesplácení. V horším případě byste se z toho jednoduše zbláznili. Při koupi nemovitosti, případně při její výstavbě tedy bude lepší se trochu uskrovnit.

Vedle hypotéky si také spořím

Ideální situace. Nemusíte se spoléhat na drahá pojištění, která hypotéku velmi prodražují, protože si vytváříte dostatečnou rezervu na pokrytí všech nečekaný výkyvů v příjmech i výdajích. S koncem fixace hypotéky můžete navíc přistoupit k mimořádné splátce, která vám splácení ještě zlevní, a v závěru můžete hypotéku celou splatit klidně o několik let dříve.

Výše hypotéky – pokud ji nevhodně zvolíte, bude vás to něco stát

Hypotéka, jejíž splácení je na hranici vašich možností, bude riziková nejen pro vás, ale také pro vaši banku. Vy riskujete, že o nemovitost přijdete a že z následného prodeje uvidíte jenom část z ceny, za kterou jste nemovitost kupovali. Banka zas riskuje, že nebudete řádně splácet, což ji přidělá řadu starostí. Hypoteční úvěr si tedy nechá dobře zaplatit. Vyšší úrok vás tak při vyšší hypotéce nejspíše nemine.