TOPlist

100procentní hypotéky – Jaké jsou jejich kladné a záporné stránky

Jednoho času byly 100% hypoteční úvěry velmi oblíbené. Nemuseli jste mít nic naspořeno, a přesto jste si mohli pořídit vlastní nemovitost. Dnes už ale víme, že tyto hypotéky jsou dražší cestou k vlastnímu bydlení. Stejně tak jsou banky opatrnější, a proto neposkytují 100% hypotéky tak ochotně.

100% hypotéka = risk pro banku

Pokud má banka uzavřít stoprocentní hypotéky, je zdrženlivější než dříve. Hypoteční trh je po zkušenostech ze Spojených států amerických o poznání opatrnější. Pokud si totiž dlužník bere 100procentní hypotéku na koupi nemovitosti, je výše LTV takové hypotéky rovna 100. Klesnou-li ceny nemovitostí, není jistina dluhu zcela kryta. Stoprocentní hypotéky, kdy dlužník na koupi nemovitosti nepřidá alespoň část svých prostředků, jsou tedy pro banky celkem rizikové. V rámci prescoringu si tedy klienta pořádně proklepnou. Často se pak může stát, že žadateli úvěr vůbec neposkytnout.

Nákladná cesta k vlastnímu bydlení

Sen o vlastním bydlení má kde kdo a jeho splnění je spousta lidí ochotna podřídit ledasco. Splnění snu o vlastním bydlení by nás však nemělo stát neúměrně moc. Každý, kdo tedy v budoucnu plánuje bydlení ve vlastním, by si měl začít co nejdříve spořit. Jinak si totiž bude muset vzít 100% hypotéku, která je kvůli rizikovosti řádově dražší než hypotéka s nižším LTV. Nemusí jít o závratně vysoké částky. Důležitá je totiž i délka spoření. Začnete-li však brzy, může se vám na vašem spoření nashromáždit pěkná částka. Jste-li konzervativnějšími střadateli, rozhodně by vašemu oku nemělo ujít stavební spoření. Dravější investoři si vhodné produkty pro zhodnocování svých úspor jistě najdou snadno sami.

Vysoké nízké úrokové sazby

Ačkoliv jsou v současnosti úrokové sazby hypoték na historických minimech, u 100% hypotéky si zpravidla připlatíte. O inzerovaných úrokových sazbách si budete moct nechat jen zdát. Za riziko si zkrátka připlatíte a pamatujte, že v případě hypotečních úvěrů hraje roli takřka každá desetina procentního bodu.