TOPlist

V čem je výhodná australská hypotéka?

Trh finančních produktů je velmi pestrý a hypotéky z toho nevyjímaje. Najdete hypotéky účelové, neúčelové, s fixací, bez fixace a tak dále. O něco méně známým typem hypoték jsou takzvané australské hypotéky. Následující článek si klade za cíl tento typ hypotečního úvěru ve stručnosti představit.

O australské hypotéce

Pokud bychom měli říct, co je pro australskou hypotéku charakteristické, byl by to degresivní výpočet úrokové sazby. Co si pod touto vlastností představit? Není třeba se bát žádných složitostí. Princip je to vlastně velmi jednoduchý. Australská hypotéka funguje tak, že čím více si půjčíte, tím lepší úrokovou sazbu dostanete. Většinou to bývá s ohledem na rostoucí rizikovost úvěru opačně. Jinak se australská hypotéka nijak neliší od běžných hypoték. Zpravidla půjde o účelový úvěr (neúčelovým úvěrem jsou například americké hypotéky) a i v tomto případě je nutné zřídit zástavní právo ve prospěch banky, která peníze půjčuje.

Na co si dát pozor?

Lepší úroková sazba u vyššího úvěru může svádět k tomu, že si klient půjčí více než původně plánoval. Nebere přitom v potaz, že kvůli vyšší jistině nakonec zaplatí bance více. Zároveň mnohdy podcení riziko a neuvědomí si, že vyšší hypotéka bude při stejné době splácení znamenat také vyšší měsíční splátky. Takový klient se pak může dostat do složité finanční situace, ze které se bude jen velmi těžko dostávat. Honba za lepší úrokovou sazbou pak může přijít velmi draho.

Australská jen svým názvem

Ač by se mohlo zdá, že se tento typ hypotéky objevil poprvé v Austrálii, není tomu tak. Za tento název vděčí australské hypotéky tuzemské Hypoteční bance, která tento produkt poprvé představila v roce 2012, jakožto hypotéku vzhůru nohama, tedy od protinožců z Austrálie.