TOPlist

Zateplujeme – Financování hypotečním úvěrem

Pro zateplení rodinného domu se najde řada argumentů. Ceny energií zpravidla rostou, letošní zima ukázala, že protopit se dá opravdu hodně, a stát vám na zateplení přihodí nemalé peníze z dotačního programu Nová zelená úsporám. Pro ty, jenž nemají dostatek volných finančních prostředků, máme ještě jeden argument. Jsou jím nízké úrokové sazby hypoték, které se pohybují kolem 2 %. V tomto článku se podíváme právě na financování zateplení prostřednictvím hypotečního úvěru.

Hypotéka – úvěr na rekonstrukci i na zateplení

Většina čtenářů jistě ví, že hypoteční úvěry jsou zpravidla účelovým úvěrem sloužícím k financování bydlení, tedy nejčastěji ke koupi nemovitosti. Velká část čtenářů pak také ví, že hypotékou se dá refinancovat stará hypotéka. Hypoteční úvěr se však dá využít i na rekonstrukci vaší nemovitosti. Taková rekonstrukce přitom může být spojena i se zateplení vaší domácnosti. Ne vždy se však vyplatí získávat finanční prostředky na zateplení prostřednictvím hypotéky.

Kdy nesáhnout po hypotéce?

Hypotéka je poměrně komplikovaný produkt, který se úplně nehodí pro financování menších záměrů. Pokud se zateplování vašeho domku smrskne pouze na výměnu oken, bude vám k dotaci a případně i vlastním finančním prostředkům bohatě stačit jednodušší finanční produkt, například v podobě účelového úvěru na bydlení, popřípadě úvěru ze stavebního spoření, pokud si spoříte. Na druhou stranu, pokud neskončíte u výměny oken, ale plánujete zateplit fasádu nebo dokonce podlahy a stropy, popřípadě také střechu, výhody (především v podobě nízké úrokové sazby) začnou převažovat. I tak je dobré nezapomínat na nevýhody, které jsou s hypotékami mnohdy spojeny.

Na co nezapomenout

Při vyřizování hypotečního úvěru počítejte s tím, si vás banka pečlivě proklepne. Takzvaný prescoring je u hypotečních úvěrů velmi podrobný. S hypotečním úvěrem je pak vždy spojeno také zástavní právo banky k nemovitosti, a to nejčastěji k dlužníkově nemovitosti. Jako zástava však může se souhlasem vlastníka sloužit i jiná nemovitá věc. Zástavní právo váznoucí na nemovité věci se přitom zapisuje do katastru nemovitostí, což fakticky znesnadňuje její prodej. Potenciální kupující bude chtít takřka vždy vypořádání zástavního práva ve smlouvě ošetřit. Ještě zásadnější omezení v dispozicích s nemovitostí je tzv. zákaz zcizení, který se rovněž zapisuje do katastru nemovitostí. Ten vlastníku nemovitosti neumožňuje bez souhlasu banky tuto nemovitost převést na třetí osobu. Nezapomeňte též, že nemovitou věc, která bude sloužit jako zástava musí ocenit znalec. I tyto náklady půjdou zpravidla za vámi jako dlužníkem.