TOPlist

Vyplatí se hypotéka na byt?

Řada lidí dává přednost bydlení v bytě před bydlením v rodinném domku či vilce. Je to přitom pochopitelné především z hlediska nákladů na bydlení. Když už ale bydlet v bytě, tak ve vlastním. Anebo ne? Na to se podíváme v následujícím článku.

Bydlení v bytě vyjde zpravidla levněji, co se pořizovacích nákladů týče. Nižší však bývají i náklady na opravy nemovitost, na vytápění či pojištění. To jsou asi nejčastější důvody, proč Češi dávají přednost bydlení v bytě před bydlením v domě se zahrádkou. Podívejme se tedy, jak si k takovému vlastnímu bytu dopomoci.

K financování může sloužit hypotéka

I přestože bývá pořízení bytu zpravidla levnější než pořízení domku, jen málokdo může sáhnout na svůj bankovní účet a vybrat z něj miliony korun na pořízení bytu. Pokud jste si přitom nespořili na stavebním spoření či si nevybere jinou alternativu k hypotečnímu úvěru, bude si muset pravděpodobně vzít hypotéku. Pořizovaný byt tedy bude váš, ovšem bude na něm tzv. váznout zástavní právo banky, která vám na byt půjčí.

Nevyplatí se mi bydlet v nájmu?

Vcelku logická otázka. Ano, za jistých okolností je lepší dát přednost bydlení v nájemním bytě. Kupříkladu je celkem nesmyslné brát si hypotéku na byt, nemáte-li poměrně jasnou představu o vaší budoucnosti. Dnes by vám třeba stačil malý byt 2+kk, ale už za pár let můžete plánovat rodinu, které bude takový byt malý. Přitom hypotéku budete mít na krku ještě další spoustu let. Proto si velmi dobře rozmyslete, zda je ten správný čas na uzavření hypotečního úvěru.

Vyjde dráž nájem nebo splátky hypotéky?

Odpověď na tuto otázku není úplně jednoznačná. Záleží na tom, zda si vezmete hypotéku na srovnatelný byt či sáhnete po menším, popřípadě po větším. U srovnatelně velkých i srovnatelně situovaných bytů se však zpravidla lze dostat na podobné peníze. Situace se však liší místo od místa, byt od bytu, a proto je nejjednodušší si vše pečlivě propočítat.

Mohu si vzít hypotéku na družstevní byt?

Velmi častá otázka, na níž máme kladnou odpověď. Ano, za jistých podmínek si lze vzít hypotéku i na družstevní byt. Za jakých podmínek si lze vzít hypoteční úvěr na družstevní byt, však probereme až v některém z budoucích článků, neboť je to problematika, která s klidem vydá na samostatný článek. Aktualizace – Článek o hypotékách na družstevní byty.