TOPlist

Mají i hypoteční úvěry své RPSN?

Řada finančních odborníků doporučuje žadatelům o úvěry zjišťovat si RPSN každého takového úvěru. Stejné je to i v případě hypoték. Co nám tedy ono magické RPSN vlastně prozradí?

Je ten či onen úvěr výhodný, anebo by se našel výrazně lepší? Nedostane nás úvěr rovnou do dluhové pasti? Tyto otázky dokáže roční procentní sazba nákladů celkem spolehlivě zodpovědět. I když je pravdou, že se najdou i další kritéria k posouzení výhodnosti. Zaměřme se však předně na hypoteční úvěry, protože i v jejich případě je RPSN takřka životně důležité.

O výhodnosti hypotéky vás přesvědčí nízké RPSN

Co tedy vlastně RPSN představuje? Jde v jednoduchosti o procentní vyjádření všech nákladů na úvěr ve vztahu k celému dluhu po kalendářní rok. Výrazněji a častěji uváděná úroková sazba je pouze jednou z částí roční procentní sazby nákladů. Ta v sobě totiž zahrnuje i další náklady, jako je například poplatek za vedení hypotečního úvěru, poplatek za zpracování úvěru, náklady na pojištění schopnosti splácet a v případ hypoték často i poplatek za pojištění zastavené nemovitosti. Každému je jistě jasné, že všechny tyto poplatky umí s výhodností či nevýhodností té či oné hypotéky slušně zacloumat. Je-li tedy vedle úroku nízké i RPSN, patrně půjde o výhodnou hypotéku.

Musí mi poskytovat hypotéky RPSN sdělit?

Pravdou ovšem je, že vám banka nemusí RPSN hypotéky sdělit, protože nejde o její zákonnou povinnost. To však neznamená, že by to dobré, solidní banky nedělaly. Pokud to však nedělají, mělo by to pro vás být prvotním signálem, že hypotéka nemusí být zrovna výhodná.

Pozor! Poskytovatelé hypotečních úvěrů musí podle nového zákona o spotřebitelském úvěru klientům RPSN hypotéky sdělovat (ČTETE ZDE).

RPSN není všespasitelné

Je třeba rovněž nezapomínat, že RPSN nám sice o úvěru řekne hodně, ale vůbec ne všechno. Dále byste se měli zajímat třeba o to, za jakých podmínek se dá hypotéka předčasně splatit, jaké jsou sankční poplatky v případě opožděné splátky či na jakou dobu se dá hypotéka zafixovat. To vše sice vyžaduje mnohem komplexnější přístup, ten je ovšem podle našeho názoru v případě 20 letého či 30 letého závazku i na několik milionů na místě.