TOPlist

Hypotéka, aneb jediné rozumné zadlužení

Každý se jistě ve svém životě setkat se situací, kdy byl někomu něco dlužen. Dluhy rozhodně nejsou příjemnou záležitostí, a to zvláště v případě, je-li dluh úplně zbytečný. Tak je tomu například tehdy, půjčíte-li si na dovolenou nebo třeba na dárky. Oproti takovým závazkům je tak hypotéka takřka rozumným zadlužením… Nyní si tedy řekneme proč a za jakých podmínek.

Cesta za vlastním bydlením

Chystáte-li se vzít si hypoteční úvěr na bydlení, znamená to, že chcete začít investovat do vlastního. Tento krok je pak bezesporu krokem tím správným směrem. Bydlíte-li totiž v bytě nájemním, jistě víte, co toto bydlení obnáší. Neustálé placení stále se zvyšujícího nájmu, otravní sousedé, nepříjemný domácí či komplikovanost rekonstrukcí, kdy k sebemenší opravě musíte vlastníka nemovitosti nutit. To vše pak odpadá s vlastním bydlením. Byt či dům bude váš, budete mít co odkázat dětem, budete mít co prodat, dostanete-li se do tíživé finanční situace. Každá oprava, vylepšení, ale i větší rekonstrukce bude investice do vlastního a to víc vás bude těšit. Po 20 až 30 letech bude váš dluh umořen, a vy tak můžete prožít klidné stáří.

Výše úvěru a výběr nemovitosti

Při žádosti o hypotéku je však potřeba dbát zvýšené opatrnosti. Je nezbytně nutné předem zhodnotit vlastní finanční situaci, ale i situaci do budoucna. Máte-li o své cestě životem jasno, pracujete-li ve stálém zaměstnání, kde jste spokojeni, není se o čem bavit. Víte-li však, že tak zcela jasno zatím nemáte a hrozí, že se vaše potřeby budou měnit, raději nic neuspěchejte.

Důležitý je také výběr nemovitosti. Čím lepší nemovitost, tím vyšší hypotéka a tím vyšší měsíční splátky. Proto nezapomínejte i na tuto skutečnost. Slevit z přehnaných nároků pak často znamená, mít do budoucna klidnější život nejen po finanční stránce.