TOPlist

Co je to americká hypotéka?

Termín, který se jakoby stal fenoménem dneška. Kdejaká finanční instituce americkou hypotéku nabízí. Spousta lidí si ji bere. Stejně velká spousta lidí však netuší, co to americká hypotéka vůbec je, jaké jsou její výhody a jaké naopak nevýhody. Pro ty druhé je určen následující článek.

Americká hypotéka v kostce

Pod označením americká hypotéka se neskrývá nic jiného než klasický neúčelový hypoteční úvěr. Je to tedy taková hypotéka na cokoliv. Bance není třeba dokládat, na jaký účel budou peníze využity. Peníze tak ani zdaleka nemusí být využity v souvislosti s koupí, stavbou či rekonstrukcí nemovitosti (podívejte se, na co se dá použít hypotéka). Stejně jako u klasické hypotéky je však třeba počítat se zástavním právem k vlastněné nemovitosti.

Výhody americké hypotéky

V porovnání s klasickou neúčelovou půjčkou se mohou americké hypotéky zpravidla pochlubit výrazně nižší úrokovou sazbou. I proto je dnes řada lidí využívá k financování svých potřeb. Jak už jsme uvedli výše, peníze z americké hypotéky se dají využít na cokoliv a bance tedy netřeba dokládat účel takové hypotéky. To je v případě „klasické“ hypotéky nutné vždy.

Nevýhody a rizika amerických hypoték

Žadatelé o hypotéku by si měli především uvědomit, že uzavřením neúčelového hypotečního úvěru bude jejich nemovitost zatížena zástavním právem. Toto zástavní právo bude samozřejmě zaneseno do katastru nemovitostí. V případě nesplácení závazků je pak velmi snadné o dům či byt přijít, což je poměrně vysoká cena za výhodnější úrok. Komplikovat se může také disponování se samotnou nemovitostí.

Krátce závěrem

Jak vidno, u americké hypotéky je třeba vždy velmi dobře přemýšlet, zda výhody převáží rizika. Stejně je tomu ovšem i v případě jakékoliv jiné půjčky. Nenechte se tedy zlákat vidinou snadno a rychle dosažitelných peněz a vždy raději dlouze važte, popřípadě se poraďte se známými nebo odborníkem.