TOPlist

Alternativy k financování bydlení

Nyní si představíme dva finanční produkty, které jsou k dostání na našem bankovním trhu, a jenž jsou stejně jako hypotéka vhodné k financování potřeb bydlení. Jsou jimi úvěr ze stavebního spoření a účelová půjčka na bydlení.

Úvěr ze stavebního spoření

Tento úvěr je poskytován zejména stavebními spořitelnami, přičemž čerpání takového úvěru není zrovna snadné. Musíte totiž splňovat hned několik podmínek.

  • „mít něco naspořeno“ – první podmínkou je tedy vlastnit již určitou část z požadované výše úvěru. Jedná se nejčastěji o 30 – 50%.
  • hodnotící číslo – jako další podmínka slouží tzv. hodnotící číslo. Toto číslo slouží finanční instituci k prověření klienta, resp. ke zjištění, jak je klient z finančního hlediska výkonný a spolehlivý. Čím vyšší pak hodnotící číslo je, tím větší je šance na udělení úvěru.
  • spoření po dobu min. 2 let

Pokud byť jen jednu z těchto podmínek nesplňujete, vaše naděje na úvěr jsou téměř mizivé.

Účelová půjčka na bydlení

Stejně jako úvěr ze stavebního spoření, tak i účelová půjčka na bydlení může skvěle sloužit k financování bytových potřeb. Je zde však třeba počítat s o trochu vyšším úrokem a tedy nejspíše i s vyšším RPSN. Právě kvůli tomu je pak tato půjčka vhodná spíše pro menší investice, jako jsou například rekonstrukce, vybavení domácnosti a podobně. Pustíte-li se do čerpání většího obnosu peněz, počítejte s nutností ručit nemovitostí. Dále zde vyvstává nutnost doložit, že byly peníze skutečně využity na sjednaný účel, což řada bank umožňuje i zpětně.